• 30.09.2021

Léky na spaní, tzv. hypnotika, mohou představovat krátkodobé řešení pro ty, kteří trpí nespavostí a úzkostí. Hypnotika mohou být spojena s vedlejšími účinky včetně vzniku a rozvoje závislosti, což je potřeba mít při užívání na paměti. Ke vzniku psychické a fyzické závislosti může dojít již po dvou týdnech jejich užívání. Náhlé vysazení hypnotik může být spojeno s objevením se abstinenčních příznaků, a proto je nutné je vysazovat postupně. Pokud hledáte bezpečnou alternativu k lékům na spaní a ke zmírnění úzkostí, je tu Lunestil.

Možné vedlejší účinky léků na spaní a vznik závislosti

Pokud trpíte nespavostí, je možné, že vám praktický lékař předepíše léky na spaní určené ke krátkodobému řešení nespavosti. Mezi často užívaná hypnotika patří nebenzodiazepinová hypnotika a benzodiazepiny. Při užívání těchto léků je důležité řídit se pokyny lékaře a příbalového letáku. Příležitostné užívání např. poloviny tablety hypnotik není řešením obtíží se spánkem.

Užívání léků na spaní by mělo být pouze krátkodobým řešením. Ke vzniku závislosti může dojít již po dvou týdnech užívání a navíc, hypnotika mohou mít celou řadu vedlejších účinků. Obtíže se spánkem je proto vhodnější řešit bezpečnější cestou.

V případě dlouhodobého užívání hypnotik může docházet k tomu, že původní dávka se musí zvyšovat, aby bylo dosaženo stejného účinku léku jako na počátku jeho užívání. V důsledku zvyšování dávek mohou být i vedlejší účinky závažnější. Kromě fyzické závislosti, která je spojena s mnoha nepříjemnými abstinenčními příznaky, může docházet i ke vzniku závislosti psychické. Psychická závislost může být mimo jiné spojena s přesvědčením, že bez léků na spaní usnout nelze.

Léky na spaní je nutné vysazovat postupně podle doporučení lékaře. Náhlé vysazení hypnotik může být spojeno s rozvojem abstinenčních příznaků, které mohou trvat 2 až 3 týdny. Mezi časté projevy abstinenčních příznaků patří:

  •  úzkost, podrážděnost a nervozita,
  • poruchy paměti a soustředění,
  • únava a nespavost,
  • bolesti hlavy,
  • závratě,
  • pocení,
  • bušení srdce,
  • svalové záškuby a třes, napětí ve svalech,
  • nechutenství, nevolnost, průjem,
  • nízký krevní tlak aj.

Projevy závislosti na lécích na spaní by neměly být podceňovány, stejně jako možné vedlejší účinky. Užívání hypnotik může být příčinou pocitů ospalosti, únavy a malátnosti. Zejména u starších osob může být ospalost a malátnost příčinou pádů, někdy dokonce s vážnými následky. Mnoho z těch, kteří léky na spaní užívají, může trpět poruchami paměti a soustředění. Ačkoliv léky na spaní podpoří spánek, jeho kvalita nemusí být dostatečná a stav hlubokého spánku často vůbec nenastane.

Bezpečné alternativy k lékům na spaní

Ti, kteří trpí problémy se spánkem, pravděpodobně již delší dobu hledají způsob, jak nespavost řešit. Zásadním doporučením pro zdravý a kvalitní spánek je dodržování pravidel spánkové hygieny. Také klid a relaxace před ulehnutím mají na kvalitu spánku významný vliv.

Pokud však trpíte nespavostí již delší dobu, nemusí se dodržování pravidel spánkové hygieny jevit jako efektivní. Není však vždy nutné ihned běžet k lékaři pro léky na spaní, protože existuje řada bezpečnějších způsobů, jak zdravý spánek podpořit. Vhodné jsou přírodní a homeopatické prostředky na podporu spánku, které jsou běžně dostupné v lékárnách a nejsou vázány na lékařský předpis.

 

Objevte Lunestil

Objevte kombinaci účinných ingrediencí v jedinečné duo kapsli se zpožděným uvolňováním. Vnější kapsle obsahuje esenciální levandulový olej, který se po užití uvolní jako první a umožní klidně a uvolněně usnout. Poté, co usnete, dojde k uvolnění vnitřní kapsle s extraktem z mučenky a vitamínem B6. Díky Lunestilu nejen, že snadno a dříve usnete, ale váš spánek bude kvalitní po celou noc a vy se ráno budete probouzet svěží a odpočatí plni elánu do nového dne.