Od obtíží se spánkem k nespavosti: Co můžete udělat?

Význam kvalitního spánku je pro zdraví zásadní, ale co když nemůžete spát? Nepřejete si nic víc, než usnout, ale místo toho sledujete na hodinách, jak běží čas? Nebo se vám podaří rychle usnout, ale vzbudí vás uprostřed noci noční můra? Budí vás dítě, které ještě neprospí celou noc? Nespavost a obtíže se spánkem mohou mít různé příčiny, které navíc není snadné ihned určit a vyřešit. V následující části se dozvíte více o tom, jak dobře spát.

Co přesně nespavost je?

Poruchy spánku mohou být různé např. somnambulismus, ke kterému se řadí náměsíčnost, spánková apnoe nebo narkolepsie (nadměrná denní spavost).

Nespavost je nejčastější poruchou spánku. Je důležité si však uvědomit, že občasné obtíže se spánkem a krátkodobý nedostatek spánku nejsou to samé jako nespavost. Nespavost se vyznačuje především:

  • Máte problém usnout? Trvá vám usínání déle než 30 minut?

  • Máte nekvalitní spánek? Probouzíte se několikrát za noc?

  • Trpíte předčasným ranním probuzením?

  • Probouzíte se nevyspalí?

  • Jste díky nevyspání v průběhu dne unavení, malátní, podráždění a nesoustředění?

  • Pokud vám byla diagnostikována nespavost, znamená to, že ačkoliv dodržujete pravidla spánkové hygieny, váš spánek je nekvalitní, máte obtíže s usnínám, a v důsledku toho je zhoršena vaše schopnost běžného denního fungování. Trpíte celodenní únavou, malátností, podrážděností a sníženou schopností soustředění, což se negativně projevuje na vašem výkonu.  malátností, podrážděností, sníženou schopností soustředění, což se negativně projevuje na vašem výkonu.

Přesto, že mnozí svědomitě dodržují pravidla spánkové hygieny, jejich spánek je nekvalitní. V takovém případě může jít o syndrom odložené spánkové fáze (DSPS). Tito lidé mohou usnout, ale doba spánku není dostatečná např. kvůli dětem, které ještě neprospí celou noc.

Obtíže se spánkem a nespavost mohou mít krátkodobé i dlouhodobé následky na psychické a fyzické zdraví, např. neschopnost koncentrace, podrážděnost, bolesti hlavy, oslabená imunita.

A jaké jsou další příčiny obtíží se spánkem?

Nespavost má jasně stanovená kritéria, ale krátkodobá nespavost může potkat kohokoliv. Mezi nejčastější příčiny patří:

Jak se zbavit nespavosti?

Nevyspání a krátkodobé obtíže se spánkem jsou často spojené s nadměrnou psychickou zátěží. Snažte se uléhat klidní a uvolnění.

Objevte Lunestil

Hledáte bezpečný a zároveň účinný prostředek na přírodní bázi pro váš klidný a zdravý spánek?