Ptáte se, jak lépe spát?

Zdravý spánek je základním předpokladem fyzického a psychického zdraví. Jen díky kvalitnímu a dostatečně dlouhému spánku jsme schopni plnit každodenní povinnosti, a proto se v případě obtíží se spánkem zamyslete nad vaší spánkovou hygienou. Někdy stačí změnit pár maličkostí a problémy se spánkem jsou minulostí. Tipy, díky kterým budete lépe spát:

 

Spěte lépe díky těmto 10 tipům

Tip 1

Mějte během dne dostatek tělesné aktivity

Dostatek pohybu prospívá tělu i duši. Sport má pozitivní vliv na kvalitu spánku. Skvělé jsou různé relaxační sporty jako např. chůze a jóga. Spánku prospěje také večerní procházka na čerstvém vzduchu. 

Před ulehnutím se vyhněte fyzické námaze, protože ta organismus stimuluje. Ideální je být aktivní v odpoledních a brzkých večerních hodinách.

Tip 2

Vyhněte se kofeinu v odpoledních hodinách

Adenosin je produkován v mozku jako látka, která zaznamenává, jak dlouho jste vzhůru. Ospalí se cítíte, když adenosin dosáhne vrcholu. Právě kofein tlumí signály, které adenosin vysílá. Největší stimulační efekt kofeinu pocítíte již půl hodiny po jeho konzumaci. Až sedm hodin trvá, než účinek kofeinu klesne na polovinu. Pokud pijete kávu např. v šest hodin večer, účinek kofeinu je patrný ještě o půl dvanácté v noci. Proto se raději kofeinu vyhněte už odpoledne.

 

Tip 3

Nepřehánějte to s alkoholem, obzvláště před spaním

Alkohol sice způsobí uvolnění a rychlejší usnutí, ovšem spánek je přerušovaný, mělký a velmi nekvalitní.

Tip 4

Vyhněte se před ulehnutím těžkým pokrmům

Pro kvalitní spánek není vhodný plný, ale ani zcela prázdný žaludek. Když půjdete spát s prázdným žaludkem, pocit hladu vám nedovolí usnout. Těžké jídlo před usnutím naopak může vést ke špatnému trávení a nutkání říhat. Vhodné je lehké jídlo, ovšem ne těsně před spaním. Důležité je, aby organismus měl čas jídlo strávit předtím, než usnete.

Tip 5

Odpolední šlofík je dobrý, ale ne po třetí hodině odpolední

Pokles energie v průběhu odpoledne je normální. V případě velké únavy je vhodný krátký spánek, ovšem ne delší než 20 minut a ne po 15 hodině, protože by způsobil obtížnější večerní usínání.

Tip 6

Vyhněte se modrému světlu

Hodinu před ulehnutím připravte své tělo na spánek. Vaše biologické hodiny díky produkci melatoninu dají tělu signál, že je čas jít spát. Vyvarujte se před ulehnutím sledování displejů chytrých telefonů a jiných zařízení vyzařujících modré světlo, které dává tělu signál, že je čas bdění.

Tip 7

Do postelé uléhejte klidní

Každodenní stres je největším viníkem nespavosti. Před spánkem si dopřejte relaxaci např. prostřednictvím teplé koupele. Věnujte se klidným aktivitám jako je četba knihy. Vhodná jsou i dechová cvičení a meditace. Najděte takový způsob relaxace, který vyhovuje právě vám.

Tip 8

Vytvořte si pro spaní optimální podmínky

Pro kvalitní spánek mějte v ložnici optimální teplotu, temno a dostatečně vyvětráno. Z ložnice také odstraňte všechny rušivé elementy jako je TV, rádio aj.

Hodiny umístěné na viditelném místě mohou být pro usínání stresující. Můžete je umístit tak, aby vás pohled na ně neznepokojoval.

Možná nastala doba na novou postel a kvalitní matraci. Najděte si čas a vyberte postel i matraci tak, aby vám vyhovovaly.

Tip 9

Nepřevalujte se v posteli

Převalování v posteli vám usnout nepomůže. Naopak budete ještě více vystresovaní. Uléhejte proto až tehdy, jste-li opravdu ospalí. Pokud neusnete do 20 minut, jděte se věnovat nějaké klidné a monotónní činnosti jako je např. čtení. Do postele se vraťte, až když budete ospalí.

Tip 10

Udržte si pravidelnou spánkovou rutinu

Pravidelnost je základem zdravého spánku. Snažte se udržovat pravidelnou hodinu uléhání a vstávání, a to včetně víkendů. Vaše tělo si na dané časy zvykne, takže budete usínat rychleji a spát lépe. Vyyhnete se tím spánkové deprivaci. Možná si myslíte, že spánkový deficit dospíte o víkendu, což je ale omyl. Pokud budete spát v sobotu a neděli déle, bude se vám v pondělí špatně vstávat.

Stále se vám nedaří dobře spát navzdory všem našim tipům?

Může se stát, že ačkoliv dodržujete všechny naše rady, stále se vám nedaří usnout nebo prospat celou noc. Nespavost je velice frustrující a má zásadní vliv na kvalitu našeho života. Obtíže s nespavostí však není vhodné ihned řešit za pomoci léků na spaní. Klasické léky na spaní a sedativa mohou vést k závislostem a mohou po probuzení způsobovat malátnost.

Lunestil je doplněk stravy s účinnými přírodními ingrediencemi. Nezpůsobuje ospalost a malátnost, takže jste po probuzení svěží a plní energie – zkrátka jako poté, co se opravdu dobře vyspíte.

  • Přináší odpočinek a relaxaci ještě před spaním.

  • Přináší kvalitní a zdravý spánek

  • Zlepšuje spánek

Přináší odpočinek a relaxaci ještě před spaním.

  • Levandule lékařská se už po staletí používá jako rostlina s relaxačními účinky a k podpoře kvalitního a zdravého spánku. Mučenka je známou bylinou pro zdravý spánek a svěží probuzení.

  • Mučenka pochází z teplejších částí Ameriky, kde byla původními obyvateli používána pro své uklidňující účinky. V západním světě pak byla široce studována a nyní se používá pro podporu zdravého spánku.

  • Vitamin B6 přispívá k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti a ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Objevte Lunestil

Hledáte podporu spánku na přírodní bázi pro váš kvalitní a zdravý spánek?